خانه داری

خانه داری 

********************************************************

 1- مفهوم خانه داری 

2- اهتمام به کار و امور خانه 

3- نظافت و بهداشت خانه 

4- آراستگی خانه 

6- شست و شوی ظروف و لباس 

7- تهیه ارزاق خانه 

8- خرید اثاثیه خانه 

9- صیانت لوازم زندگی 

10- بخشش و انفاق اقلام موجود در خانه 

11- عاریه دادن به دیگران 

12- پذیرش مهمان 

 

*****************************************

 

1- مفهوم خانه داری

 

یگانه خانه ای که دو عضو اساسی آن یعنی زن و شوهر- هردو- از گناه و انحراف معصوم و به فضائل و کمالات انسانیت آراسته بودند خانه علی و فاطمه بود.علی(ع) نمونه یک مرد کامل اسلامی و زهرا (علیها اسلام) نمونه یک بانوی کامل اسلامی بود.

علی ابن ابی طالب از کودکی در دامن رسول خدا(صلی الله علیه وآله وسلم)و تحت تربیت مستقیم آن حضرت قرار داشت. بهترین و عالی ترین اخلاق و فضائل و کمالات اسلامی را دارا بود. زهرا نیز در دامن پدر بزرگوارش تریست یافت و به اخلاق اسلامی کاملا آشنا بود. گوش آن ها از همان آغاز کودکی با قرآن مأنوس بود، شب و روز و گاه و بیگاه صوت آیات قرآن را از زبان مبارک پیغمبر استماع می نمودند، ا وحی و اخبار غیبی مطلع می شدند، حقایق و و معارف اسلامی را از منبع اصلی دریافت می نمودند و نمونه عملی آن را در آینه وجود رسول اکرم تماشا می کردند. بنا براین باید عالی ترین نمونه زندگی را در این خانه یافت.

خانه علی و فاطمه علیهما اسلام حقاً کانون صفا و صمیمت بود. زن و شوهر با کمال صداقت در اداره ان همکاری و معاونت داشتند و در امور خانه داری کمک می کردند. در آغاز زندگی خدمت رسول اکرم رسیدند و از آن جناب خواهش کردند که کارهای خانه را در میانشان تقسیم کند.

رسول خدا فرمود: کارهای داخل خانه را فاطمه (علیها السلام) انجام دهد و کارهای خارج بر عهده علی (علیه السلام ) باشد.

فاطمه می گوید: خدا می داند که من چه قدر از این مطلب خوشحال شدم که کارهای خارج خانه به عهده من نیفتاد.{بحار الانوار ج 43 ص 81 }

فاطمه علیها السلام تربیت شده وحی بود، می دانست که خانه یکی از سنگرهای بزرگ اسلام است و زن اگر این سنگر بزرگ را از دست بدهد و برای خرید و فروش از خانه خارج گردد نمی تواند وظیفه خانه داری و تربیت فرزند را به خوبی انجام دهد. به همین جهت وقتی دید که کارهای دشوار خارجی بر دوش علی علیه السلام قرار گرفت بسیار خوشحال شد. دختر یگانه شخص اول اسلام از کار کردن عار نداشت  از زیر بار کارهای دشوار خانه داری شانه خالی نمی کرد. به حدی در خانه زحمت می کشید که خود علی علیه السلام درباره اش رقت می نمود و خدتماتش را می ستود.

روزی به یکی از اصحاب فرمود: می خواهی از وضع خودم و فاطمه برای تو تعریف کنم؟ آنقدر در خانه ام آب آورد که آثار مشک بر بدنش دیده می شد. آنقدر آسیا می کرد که دستهایش تاول زد. آنقدر در نظافت و تمیز کردن و روفتن خانه و پختن نان و غذا زحمت می کشید که لباسهایش کثیف می شد. بدین جهت کار بر او سخت شد. گفتم: خوب است خدمت پیغمبر برسی و جریان را برایش بیان کنی شاید خادمی برایت تهیه کند تا در امور خانه داری به تو کمک کند.

فاطمه علیها السلام خدمت رسول خدا رسید. دید با گروهی از اصحاب صحبت می کند، خجالت کشید حاجتش را اظهار کند بدون عرض حاجت به خانه برگشت. پیغمبر(صلی الله و علیه وآله وسلم) احساس کرد که فاطمه حاجتی داشته. لذا، بامداد روز بعد به منزل ما تشریف آورد سلام کرد، پاسخ دادیم. داخل خانه شد و نزد ما نشست. فرمود: فاطمه جان دیشب، به چه منظور به منزل ما آمدی؟ فاطمه علیها السلام خجالت کشید حاجتش را بگوید. من عرض کردم: با رسول الله فاطمه آنقدر آب آورده که بند مشک در سینه اش اثر گذاشته، آنقدر آسیا گردانیده که دستهایش آبله کرده، آنقدر در نظافت خانه کوشیده که لباسهایش گردآلود و کثیف شده، آنقدر غذا پخته که لباسهایش چرک شده. من گفتم خدمت شما برسد شاید خادم و کمک کاری به وی عطا کنی.

پیغمبر صلی الله علیه وآله فرمود: فاطمه جان میخواهی عملی به شما تعلیم کنم که از خادم بهتر باشد؟ وقتی خواستی بخوابی سی و سه مرتبه بگو: سبحان الله، سی و سه مرتبه بگو: الحمدالله، و سی و چهار مرتبه بگو: الله و اکبر. این ذکر صد مرتبه بیش نیست ولی در نامه عمل هزار حسنه دارد. فاطمه جان اگر این ذکر را هر روز صبح بگویی خدا کارهای دنیا و آخرتت را اصلاح خواهد نمود. فاطمه در جواب پدر گفت: از خدا و رسول راضی شدم.{بحار الانوار ج 43 صص82-134 }

در حدیث دیگر چنین دارد: فاطمه علیها السلام احوالش را برای پدر تعریف کرد و تقاضای کنیز نمود.رسول خدا گریه کرد و فرمود: فاطمه جان به خدا سوگند چهارصد نفر فقیر در مسجد سکونت دارند که نه غذا دارند نه لباس. می ترسم اگر کنیز داشته باشی اجر و ثواب خدمت در خانه از تو فوت شود.می ترسم علی ابن ابی طالب علیه السلام در قیامت از تو مطالبه حق کند.سپس تسبیح زهرا را به او یاد داد. امیرالمومنین فرمود: برای طلب دنبا نزذ رسول خدا رفتی ولی ثواب آخرت نصیبمان شد.{بحار الانوار ج 43 ص 85 }

یک روز پیغمبر اکرم (صلی الله علیه وآله و سلم) به خانه فاطمه تشریف برد، دید علی و فاطمه مشغول آسیا کردن هستند. پرسید کدامتان خسته تر هستید؟ علی علیه السلام فرمود: فاطمه. رسول خدا جای فاطمه نشست و علی را در آسیا کردن کمک نمود. {بحار الانوار ج43 ص50}

جابر میگوید: پیغمبر(صلی الله علیه وآله و سلم) فاطمه را دید که لباس کم ارزشی پوشیده و با دستش آسیا می کند و بچه اش را در دامن نهاده شیر می دهد. از دیدن این منظره اشکش جاری شد و فرمود: دخت عزیزم سختی و مرارت دنیا را بچش تا به شیرینی نعمت های آخرت نائل گردی.

عرض کرد: یا رسول الله خدا را بر نعمت هایش سپاس می گویم.

پس این آیه نازل شد: خدا در قیامت آنقدر به تو عطا می کند که راضی شوی.{بحار الانوار ج43 ص86}

امام صادق علیه اسلام فرمود: علی ابن ابی طالب علیه السلام هیزم و آب خانه را تهیه می کرد و خانه را می روفت. و فاطمه علیها السلام آسیا می کرد و خمیر درست میکرد و نان می پخت.{بحار الانوار ج43 ص 151}

یک روز بلال از وقت معمول دیرتر به نماز صبح حاضر شد. رسول خدا علت دیر آمدن را پرسید. عرض کرد: وقتی به مسجد می آمدم از منزل فاطمه علیها السلام عبور کردم دیدم مشغول آسیا کردن است و بچه اش گریه می کند. عرض کردم: ای دختر پیغمبر یکی از کارهایت را به من واگذار کن، تا شمارا کمک کنم. فرمود بچه داری از من بهتر ساخته است اگر میل داری در آسیا گرداندن کمک کن. من آسیا کردن را بر عهده گرفتم، از این جهت دیرتر به مسجد آمدم.

پیغمبر (صلی الله علیه وآله و سلم)فرمود: به فاطمه ترحم کردی خدا به تو ترحم کند. {ذخائر العقبی ص 51}

 

2- اهتمام به کار و امور خانه 

3- نظافت و بهداشت خانه 

4- آراستگی خانه 

6- شست و شوی ظروف و لباس 

7- تهیه ارزاق خانه 

8- خرید اثاثیه خانه 

9- صیانت لوازم زندگی 

10- بخشش و انفاق اقلام موجود در خانه 

11- عاریه دادن به دیگران 

12- پذیرش مهمان 

 

Leave a Comment