پیدایش مصحف حضرت فاطمه (س)

پیدایش مصحف حضرت فاطمه (س)

پیدایش مصحف حضرت فاطمه (س)

پیدایش مصحف فاطمه ( سلام الله علیها )

زهرا – سلام الله علیها – پس از رحلت پیامبر – صلی الله علیه و آله – 75 یا 95 روز، در جهان زندگی کرد. در این مدت بسیار کوتاه که دوره صبر و استقامت، حمایت از حریم ولایت و در عین حال حزن و اندوه زهرای مرضیه بود؛ جبرئبل امین – فرشته وحی – بر او فرود آمد و با گزارشهایی که از منزلت پدر بزرگوارش در نزد خدا و نیز آینده تاریخ اسلام و تشیع الهام می کرد کتاب ارزشمندی به نام «مصحف فاطمه – سلام الله علیها -» برای امامان معصوم – علیه السلام – به یادگار ماند. امام صادق – علیه السلام – در پاسخ به محدثانی که درباره مصحف فاطمه – سلام الله علیها – سؤال کردند مدت طولانی سکوت کرد…

ثم قال: «انکم لتبحثون عما تریدون و عما لا تریدون ان فاطمة مکثت بعد رسول الله – صلی الله علیه و آله – خمسة و سبعین یوما و کان دخلها حزن شدید علی ابیها و کان جبرئیل – علیه السلام – یاتیها فیحسن عزاءها علی ابیها و یطیب نفسها و یخبرها عن ابیها و مکانه و یخبرها بما یکون بعدها فی ذریتها و کان علی – علیه السلام – یکتب ذلک فهذا مصحف فاطمة – سلام الله علیها» [1]

سپس فرمود: شما درباره چیزهایی که چه لازم دارید و یا لازم ندارید جستجو و تحقیق می کنید. فاطمه – سلام الله علیها – پس از رسول خدا هفتاد و پنج روز حیات داشت و بر اثر رحلت پدرش اندوه فراوان بر او وارد گشت. جبرئیل – فرشته وحی – پیوسته بر او فرود می آمد و ناگواری ها و اندوه جدایی پدر را به خوبیها جلوه می داد و به جانش آرامش می بخشید. به او از پدر و جایگاه بلندش در نزد پروردگار خبر می داد و نیز از حوادث آینده که بعد از فاطمه – سلام الله علیها – نسبت به فرزندانش واقع خواهد شد گزارش می داد. علی – علیه السلام – تمام آن گزارشها و اخبار را می نوشت که همین مصحف فاطمه – سلام الله علیها – را شکل داد. در حدیث دیگری امام صادق – علیه السلام – در پاسخ محدثی که سؤال کرد: مصحف فاطمه چیست؟

چنین فرمود: خداوند متعال زمانی که پیامبر را قبض روح کرد،بر فاطمه – سلام الله علیها – از اثر رحلت پیامبر – صلی الله علیه و آله – اندوهی وارد شد که جز خدای عز و جل کسی نمی داند چه حزنی بود. لذا خداوند فرشته ای را به سوی او فرستاد تا غم و اندوهش را برطرف نماید و با او سخن گوید. فاطمه – سلام الله علیها – جریان را به امیرالمؤمنین گزارش داد و علی – علیه السلام – فرمود: هر وقت ورود فرشته را احساس کردی و صدایش را شنیدی به من بگو و مرا از سخنانش آگاه کن. بنابراین امیرالمؤمنین – علیه السلام – آنچه را که می شنید می نوشت تا آنکه از سخنان و گزارشهای نوشته شده مصحفی به وجود آمد. [2]

با دقت در این دو حدیث شریف می توان گفت:

الف: مصحف فاطمه – سلام الله علیها – در فاصله زمانی پس از رحلت پیامبر اسلام – صلی الله علیه و آله – تا شهادت صدیقه طاهره – سلام الله علیها – به وجود آمده است.

ب: مصحف فاطمه – سلام الله علیها – سخن وحی است که توسط جبرئیل امین – علیه السلام – به فاطمه زهرا – سلام الله علیها – الهام شده است.

ج: مصحف فاطمه – سلام الله علیها – به دست مبارک مولا علی – علیه السلام – نوشته شده است.

منابع:

[1]     اصول کافی، ج 1، ص 241 و 458؛ بصائر الدرجات، ابوجعفر محمد بن حسن صفار، ص 153؛ مسند فاطمة الزهراء، عزیزالله عطاردی، چاپ اول، ص 281؛ بحارالانوار، ج 22، ص 545 و ج 43، ص 79.

[2]     اصول کافی، ج 1، ص 240؛ بصائر الدرجات، ص 157؛ مسند فاطمة الزهراء، ص 282؛ بحارالانوار، ج 43، ص 80 و ج 26، ص 44 و ج 47، ص 65.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن